واکنش رییس سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران:
قیمت‌گذاری توسط شرکت‌ها به بی‌نظمی در بازار و درنهایت زیان بیماران منجرخواهد شد.

به گزارش روابط عمومی سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران دکتر عباس کبریایی‌زاده رییس این سندیکا در واکنش به اطلاعیه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در خصوص تخلف قیمت‌گذاری مکمل‌های دارویی و تغذیه‌ای از سوی انجمن‌ها و سندیکاها اعلام کرد: فرآورده‌ها و مکمل‌ها یا مشمول قیمت‌گذاری هستند که باید به کمیسیون قانونی قیمت ارجاع داده شوند و یا مشمول نیستند که خودشان (شرکت‌ها) قیمت‌گذاری کنند و سازمان نظارت خواهد کرد. درگذشته و در دوره‌ای منوال به این شکل بود و مکمل‌ها را خود شرکت‌ها قیمت‌گذاری می‌کردند اما این روال به هرج و مرج در بازار ختم شده و باعث شده بود حقوق مصرف‌کننده و بیماران نادیده گرفته و رعایت نشود. همچنین در آن دوره اختلاف قیمت‌های شرکت‌های مختلف نیز بسیار زیاد بود.
او افزود: سازمان غذا و دارو در آن مقطع برای اینکه نظمی به قیمت محصولات شرکت‌های واردکننده و تولیدکننده بدهد، هم در بخش دارویی و هم در بخش مکمل‌ها و گیاهان دارویی و داروهای گیاهی، اختیار قیمت‌گذاری را بر عهده سندیکاها گذاشت. من در آن زمان نیز رئیس سندیکای مکمل‌های رژیمی غذایی ایران بودم و به‌اصطلاح برای اینکه جای پای خودمان را محکم کنیم به سازمان حمایت از مصرف‌کننده رفتیم و طرح موضوع کرده و اظهار داشتیم وزارت بهداشت چنین مبحثی را عنوان کرده است. خوشبختانه در سازمان حمایت از مصرف‌کننده نیز این قانون مورد تائید قرار گرفت و آن‌ها نیز گفتند که نظارت سندیکاها بر قیمت‌ها باعث می‌شود روی بازار کنترل وجود داشته باشد.
دکتر کبریایی‌زاده گفت: آنچه که تاکنون در سندیکاهای تولید مکمل‌ها و تولیدات گیاهی اتفاق افتاده است به نوعی نظم‌دهی به بازار بوده تا دچار هرج و مرج نشود. اگر شرکت‌هایی خواستار قیمتی بالاتر از آنچه ما تصویب کرده بودیم، بودند به سازمان حمایت از مصرف‌کننده ارجاع داده می‌شدند. برای مثال ما برای ویتامین «سی» قیمتی را در نظر می‌گرفتیم. این قیمت دارای سقف و کف بود و اگر شرکتی خواستار قیمتی بالاتر بود را به سازمان واگذار می‌کردیم. به عبارتی سندیکا تابه‌حال هم به بازار و صنعت نظم داده و هم تلاش کرده است حقوق مصرف‌کننده رعایت شود.
رییس سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران گفت: در همه جلسات قیمت‌گذاری نماینده وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو حضور دارند و بلافاصله قیمت‌هایی که در سندیکا تعیین تکلیف می‌شوند به‌صورت آنلاین برای وزارت بهداشت ارسال می‌شوند. متأسفانه نامه وزارت حمایت از مصرف‌کننده به‌نوعی بر هم زننده‌ی نظمی است که به‌صورت منطقی و معقول ایجاد شده است.
او در ادامه گفت: ما معتقدیم با قانون جدید که اختیار قیمت‌گذاری از سندیکاها سلب کرده قطعاً شاهد بی‌نظمی در بازار مکمل‌ها خواهیم بود و باعث خواهد شد شرکت‌ها قیمت‌گذاری‌هایی داشته باشند که منجر به افزایش هزینه برای بیماران خواهد شد. به همین خاطر به‌شدت با این قانون مخالفیم و از جناب آقای دکتر شانه‌ساز مدیریت محترم سازمان غذا و دارو تقاضای جلسه‌ای فوری با سازمان حمایت هستیم. در حال حاضر نیز در سندیکاها قیمت‌گذاری را متوقف کرده‌ایم تا تصمیم‌گیری نهایی برای آن انجام شود.
دکتر کبریایی‌زاده در جواب این سؤال که مبنای قیمت‌گذاری سندیکاها بر چه اساسی بوده است گفت: ما چند فاکتور را برای قیمت‌گذاری در نظر می‌گیریم. اولاً قیمت تمام‌شده شرکت‌ها را گرفته و مقایسه می‌کنیم. مثلاً یک شرکت نمی‌تواند مدعی باشد ویتامین E را هزار دلار خریده و شرکتی دیگر مدعی شود آن را به قیمت دیگری خریده است. ما بانک قیمت داریم و رقمی که شرکت‌ها عنوان می‌کنند با این قیمت‌ها مقایسه می‌شوند. دوما از قیمت وارداتی در بازار دارویی کشور مطلع شده و عددی میانگین برای دارو انتخاب می‌کنیم که عموماً از میانه قیمت پایین‌تر است؛ یعنی در 99 درصد از مواقع مکمل‌های تولید داخل از نمونه‌های خارجی که در بازار موجود است ارزان‌تر هستند.
دکتر کبریایی‌زاده در پاسخ به این سؤال که آیا قیمت‌گذاری توسط شرکت‌ها به ایجاد بازار رقابتی ختم خواهد شد یا نه؟ گفت: تابه‌حال نیز بازار رقابتی وجود داشته چراکه ما برای همه مکمل‌ها سقف و کف قیمت مشخص می‌کنیم و این در اختیار شرکت‌هاست که قیمت نهایی را بازار مشخص کنند. شرکت‌ها می‌توانند تولیدات خود را با قیمت کف به فروش برسانند تا خریدار بیشتری داشته باشند. درواقع ما نگران سقف قیمت هستیم. مثلاً یک شرکت می‌تواند مولتی ویتامینی که باید 700 تومان فروخته شود را به قیمت دو هزار تومان به فروش برسانند و اسناد را نیز بر اساس آن تنظیم کنند و به داروخانه مارژین بالاتر دهند. ما نگران به‌هم ریخته شدن نظام مصرف و عرضه و تقاضا هستیم و این موضوع تماماً به ضرر مصرف‌کننده نهایی و بیمار خواهد بود.